Подолання стану фрустрації – психічного стану, викликаного несподіваним виникненням перешкод шляху до наміченої мети, переживанням невдачі. Непереборна різниця між бажаним і реально досяжним є передумовою для виникнення стійких негативних емоцій, а в поєднанні зі стомленням і стресом становить значну небезпеку для психічного здоров'я спортсмена (не кажучи вже про результати змагання).
Стратегія подолання фрустрації характеризується швидким переходом стану спокійного раціонального аналізу ситуації до енергійним діям для досягнення мети. Успішному вирішенню ситуації сприяє усунення надлишкової реакції на невдачі та навіювання впевненості у своїх силах. Для цих цілей використовується самонавіювання та самопереконання.
Особливе місце у регуляції психічних станів спортсменів займають засоби саморегуляції. Саморегуляція передбачає вплив людини на себе за допомогою слів, уявних уявлень та його поєднання. Розрізняють самовпевненість і самонавіювання.
Самопереконання – вплив на себе за допомогою логічно обгрунтованих доказів, з урахуванням пізнання законів природи й суспільства.
Самонавіювання - спосіб впливу, заснований на вірі, на довірі до джерела, коли істина приймається в готовому вигляді, без доказів, але від цього вона не менш значуща, ніж пізнана істина.
За допомогою засобів саморегуляції можна керувати процесами, які у звичайних умовах регуляції не піддаються. Як приклад наведемо загальновідомі досягнення йогів у регуляції обміну речовин, роботи серця, температури тіла. У культурі та науці народів світу накопичені великі відомості про саморегуляцію.
У спорті найчастіше використовуються чотири різновиди психічної саморегуляції: аутогенне тренування, психорегулювальне тренування, психом'язове тренування та ідеомоторне тренування.
留言